Basketbol Ekipmanları


Basketbol Ekipmanları Basketbol saha ekipmanları, diğer sporlara göre çok fazla değildir. Gerek maçta gerekse de antrenmanda kullanılan 2 temel araç top ve potadır. Basketbol topları standarttır. Potalar ve potaların monte edildiği panyalar çeşitlilik gösterebilir. Pota çeşitleri şunlardır;

 

Tek direkli pota : Klasik, yere monteli, panyası direğe birleştirilen çeşittir.
Dört direkli pota : Eski modeldir. Sağlamlık açısından avantajlı olup okul bahçelerinde de kullanılır.
Duvardan çıkma pota : Duvar ile saha mesafesinin kısa olduğu salonlarda kullanılır. Panya, bir boruyla duvara monte edilir.
Tavandan inme potalar : Pahalı bir sistemdir. Pota levhası, herhangi bir müdahaleye maruz kalmaması için tavandan sarkıtılan boruya bağlanır.
 Hidrolik potalar : İç içe geçmeli boru sistemiyle hidrolik yağ yardımıyla boyu uzayıp kısalan potalardır.
Katlanabilir pota : Eğlence ve spor amaçlı olup profesyonel müsabakalarda kullanılmaz. Katlanıp başka yere takılma ve taşınma özelliği vardır.
Yükseklik ayarlı pota : Genellikle antrenmanlarda kullanılan bir modeldir.

Bunların yanında çember, çember filesi, top taşıma arabası, pota altı minderi, taktik tahtası gibi basketbol antrenman ekipmanları da mevcuttur.

Çember : Topun içinden geçtiğinde sayı kazanılan, bu sporun temel malzemesidir.
Çember filesi : Topun çember içinden geçerken savrulmamasını sağlayan, sayı olduğunu anlamamıza yarayan ipten yapılan bir ekipmandır.
Top taşıma arabası : Özellikle antrenmanlarda bir çok topun aynı anda taşınmasını sağlayacak, altı tekerlekli bir sepettir.
Pota altı minderi : Pota altı mücadelesinde oyuncunun pota direğine çarparak zarar görmesini engelleyen yumuşak bir dolgu malzemesidir.
Taktik tahtası : Antrenörlerin oyunculara taktik verirken kullandığı, üzeri keçeli kalemle yazılıp silinebilen bir tahtadır.

Basketbol Ekipmanları kullanilan malzemeler:
-Antrenman forması, spor ayakkabısı, spor çorabı,
– Basketbol topu, basketbol potası, huniler, sıçrama çubukları, sağlık topları, kasa, minder, pas trambolini (bir oyuncunun paslaşmasını sağlayan yardımcı alet), kuvvetle ilgili ağırlık barları, dumbbellar, koşu bantları, bisiklet, atlama ipi, savunma yastıkları, skoar bord (zaman skoru, oyuncu faullerini, alınan molalar sayılar ve periyotları gösteren cihaz).