Suni Çim Halı Saha


FIFA Kalite Konsepti (FIFA Quality Concept) 2001 yılından günümüze dek yürürlükte olan FIFA’nın Sentetik Çim sahaların kalitesini belirleyen bir Konseptidir.Bu konsept ile Saha sahipleri (Futbol Kulüpleri, Belediyeler, Spor Bakanlığı , Futbol Federasyonu) Sahalarının Futbol Oynamaya Elverişli olduğunu belgelendirebilmekte ve ayni zamanda sahaların Futbolun ve Futbolcunun ihtiyaç duyduğu gereksinimleri sağlayacak kalitede olduklarını tespit edebildikleri bir sistemin uygulanmasıdır.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği Yani bilinen adi ile FIFA, 1960’larda başlayan İlk sentetik Çim denemelerine ve bu alanda yaşanan gelişmelere karşı duyarsız kalmayıp bu konudaki kalite standartlarını belirlemeye karar Vererek FIFA Quality Concept (Fifa Kalite Konsepti) ile Sentetik Çimin futbol zeminlerinde kullanımına yeşil ışık yaktı.

FIFA’nın bu Yaklaşımı ile “FIFA Recommended” Sertifikalı Sahalarda Resmi Müsabakalar Yapılmasına izin verildi. Bu yaklaşım daha sonra birçok ulusal federasyon tarafından benimsendi ve sentetik Çime yönelik standartların belirlenmesini sağladı. FIFA’nın buradaki yaklaşımı Doğal Çimi benchmark alarak Sentetik Çimin Doğal Çimin tüm karakteristik özelliklerine sahip olmasını sağlamak ve bunu sürekli olarak her koşulda korumasını amaçlıyordu.

Bu yaklaşımda ikiye ayrılıyordu Kalite ve Etkileşim.

Kalite için tercih edilecek sentetik Çimin asgari sahip olması gereken koşullar belirleniyor (aşınma Direnci, Güneşe Karşı UV dayanımı, vb.)
Etkileşimde ise oyuncunun ve topun zeminle etkileşiminin Doğal Çim ile ayni olması hedefleniyordu.(Şok Emicilik, Top Sekmesi ve Cilt Tahrişi, vb.)

Şu anda belirlenen hedeflere ulaşıldı ve artık hedefler daha büyük, Doğal Çimden daha iyisini yapabilmek. FIFA başkanı BLATTER “Futbolun geleceği sentetik Çimdedir” açıklaması ile bunu dile getiriyor zaten. Özetle FIFA Recommended Sertifikasına Sahip bir Saha Gerek kalite gerekse Sağlık ve oyun kalitesi açışından FIFA tarafından onaylanmış bir saha anlamına geliyor.