Badminton Direği


Badminton Direği BD-2138
BD-2138  Metal, Seyyar Model Badminton Direği Ağırlık Bölümü Kutu Profil’den yapılır..

Badminton Direği

Badminton Direği Badminton, açık havanın olumsuz etkilerini önlemek amacıyla genellikle kapalı alanlarda oynanır. Kort 13.40 m uzunluğundadır. Genişlik teklerde 5.18m, çiftlerde ise 6,10m’dir.Teklerde servis atış alanı çiftlerdekinden daha uzundur ve arka dip çizgiye kadar gider. Sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin yüksekliği 155cm dir. Ağ gözenekleri 1.5 – 1.7cm kadardır. Ağı geren direkler oyun alanı içine dış sinir çizgilerinin üzerine dikilmelidir. Oyun alanı çizgileri beyaz, sarı renklerle belirgin olarak çizilmelidir. Kalınlığı 4cm olan bu çizgiler oyun alanının içinde sayılır. Uluslar arası müsabakalarda salonun korta olan tavan yüksekliği en az 7.8.m-9 m olmalıdır. Badminton alanının yan çizgilerinin duvara uzaklığı en az 90 cm, bitiş çizgilerinin uzaklığı ise en az 150 cm olmalıdır. Badminton Direği
%ran filenin yüksekliği 155cm dir. Ağ gözenekleri 1.5 – 1.7cm kadardır. Ağı geren direkler oyun alanı içine dış sinir çizgilerinin üzerine dikilmelidir. Oyun alanı çizgileri beyaz, sarı renklerle belirgin olarak çizilmelidir. Kalınlığı 4cm olan bu çizgiler oyun alanının içinde sayılır. Uluslar arası müsabakalarda salonun korta olan tavan yüksekliği en az 7.8.m-9 m olmalıdır. Badminton alanının yan çizgilerinin duvara uzaklığı en az 90 cm, bitiş çizgilerinin uzaklığı ise en az 150 cm olmalıdır.
FİLE Badminton Direği
File koyu renkli ip yada plastik malzemeden yapılmış olup, file karesinin ölçüleri en az 1.5 cm en çok 2 cm olmalıdır. File direkten direğe iyice gerilmeli ve oyun alanı ortasında yüksekliği 1.524m direklerde ise 1.55m olmalıdır. Filenin eni, 76 cm olup her iki oyun sahası yönünde kalınlığı 3.75cm (toplam 7.5cm)olan beyaz bir bant ile üst kısım dan sarılıdır. Bu kısmın içinde metal tel veya iple file üst kısmından eşit yükseklikteki her iki direğe bağlanır.
DİREKLER
Çiftler oyunu alanı yan çizgileri üzerinde yerleştirilen file direklerinin yerden yüksekliği 1.55m olmalıdır. Direkler taşınabilir yada sabit olabilir. Çiftler oyun alanı yan çizgileri üzerine yerleştirilemeyen direkler için, yan çizgilere 4 cm genişliğinde bir bant fileye dikey olacak bir şekilde konularak oyun alanı genişliği tespit edilebilir.
TOP Badminton Direği
Tüy top, tüy ve top olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Tüyler kaz yada ördek tüyünden toplam 16 adet olarak belirlenmiştir.(müsabaka topu) Bunun yani sıra antrenmanlarda kullanılan tüy kısmi sentetik maddelerden yapılmış olan toplarda mevcuttur. Tüylerin uç kısımlarında top üst kısmına olan uzaklıkları 6.4 cm ile 7.0 cm olmalıdır. Tüylerin top kısmına monte edildiği üst kısmın çapı 5.4 ile 6.4cm dir.Tüyler pamuk ipliği ile sıkıca birbirine tutturulmalıdır. Top kısmı ise çapı 2.5 cm den 2.8 cm e kadar olan mantardan oluşur. Mantar alt kısmından yuvarlaştırılmış, ince beyaz deri ya da benzer özelliklere sahip bir metaryal ile kaplanmıştır. Anlatılan özelliklere sahip tüy top müsabaka topu olarak kabul edilmektedir.
RAKET Badminton Direği
Raketin vuruş alanı oval olmalıdır. Bu alan raket çerçevesine bağlanmış, naylon yada bağırsaktan yapılı tellerden oluşur. Bu tellerin meydana getirdiği kareler özellikle orta kısımda birbirlerine eşit olmalıdır. Raket uzunluğu 68 cm fazla olamaz. Aynı şekilde raket başı vuruş alanı genişliğinde 23cm den fazla olamaz. Raket başı toplam uzunluğu 29cm fazla olamaz. Bu ölçüler bayan ve çocuklar için farklıdır. Raket başı ,vuruş alanı (çerçeve hariç)28cm dir. Raketin ağırlığı 200gr civarındadır. Raketlerin örgüsünde kullanılan misinanın kalınlığı 0.66-0.80mm arasındadır.
OYUN KURALLARI Badminton Direği
KURA ATIŞI (YAZI – TURA) Badminton Direği
Oyun başlamadan önce,yazı tura atılır ve kazanan taraf, İlk servisi atma ya da ilk servisi karşılama; ve Oyunu kortun istediği tarafından başlatma seçeneğini kullanacaktır.
Yazı turayı kaybeden taraf ise, geri kalan seçeneği kullanacaktır.
PUANLAMA SİSTEMİ Badminton Direği
Bir karşılaşma, aksine karar verilmediği sürece, en iyi üç oyundan oluşur. İlk 21 sayıyı alan taraf oyunu kazanır.
Bir ralliyi kazanan tarafın skoruna bir puanlık sayı eklenir. Taraflardan biri, karşı taraf herhangi bir “hata” yaparsa ya da top karşı tarafın kortunun içinde kort yüzeyine değdiği için oyun dışı kalırsa, ralliyi kazanır.
20 – 20 beraberlik olduğunda, ilk iki sayıyı alan taraf oyunu kazanır.
29 – 29 olduğunda, 30. sayıyı ilk alan taraf oyunu kazanır.
Oyunu kazanan taraf, bir sonraki oyunda ilk servisi atan taraf olacaktır.
YER DEĞİŞTİRME
Oyuncular:
İlk oyunun sonunda;
Üçüncü bir oyun olacaksa, ikinci oyunun sonunda; ve
Üçüncü oyunda, taraflardan biri ilk 11 sayıyı aldığında yer değiştireceklerdir.
SERVİS
Doğru atılan bir serviste:
Taraflardan hiçbiri, servis atan oyuncu ile servis karşılayan oyuncu servis atışına hazır olduklarında, servis atışını gereksiz yere geciktirmeyecektir.
Servis atan oyuncu ve servis karşılayan oyuncu, servis kortlarının sınır çizgilerine değmeden, karşılıklı servis kortlarında çapraz olarak duracaklardır
Servis atan oyuncu ile servis karşılayan oyuncunun her iki ayağının bir bölümü, servis atışının başlangıcından servis karşılanıncaya kadar sabit pozisyonda kortun yüzeyi ile temas halinde kalacaktır;
Servis atan oyuncu raketi ile ilk olarak topun taban kısmına vuracaktır;
Topun tamamı, servis atan oyuncu raketiyle topa ilk vurduğu anda servis atan oyuncunun bel hizasının altında olacaktır.
Servis atışı sırasında, servis atan oyuncu topu ıskalamayacaktır.
Oyuncular, servise hazır olduklarında, servis atan oyuncunun raketinin başının ilk ileri hareketi servis atışının başlangıcı sayılacaktır.
Servis atışı başladığında, servis atan oyuncunun raketi topa vurduğunda ya da, servis atışı sırasında topu ıskaladığında servis karşı tarafa geçer.
Servis atan oyuncu, servis karşılayan oyuncu hazır olmadan önce servis atmayacaktır. Ancak,servis atışının dönüşü karşılanırsa, servis atan oyuncu hazır olarak kabul edilecektir.
Çiftlerde,servis atışı sırasında,eşler, karşı tarafın servis atan oyuncusunun ya da servis karşılayan oyuncusunun görüşünü engellemeyecek şekilde, kendi kortlarında istedikleri pozisyonu alabilirler.
TEKLER
Servis atan ve servis karşılayan kortlar
Oyuncular, servis atan oyuncu sayı almadığında ya da o oyunda çift rakamlı bir sayı aldığında, kendi sağ servis kortlarından servi atacak ve servis karşılayacaklardır.
Servis atan oyuncu o oyunda tek rakamlı bir sayı aldığında, kendi sol servis kortlarından servis atacak ve servis karşılayacaklardır.
Kortta oyun ve pozisyon düzeni
Bir rallide, top oyun dışı kalana kadar, isteğe göre servis atan oyuncu ya da servis karşılayan oyuncu, filenin söz konusu oyuncu tarafındaki herhangi bir pozisyondan topa vurulabilir.
Puanlama ve servis atışı
Servis atan oyuncu bir ralliyi kazanırsa, servis atan oyuncu sayı kazanacaktır.
Servis karşılayan oyuncu bir ralliyi kazanırsa, servis karşılayan oyuncu sayı kazanacaktır. Sonrasında ise, servis karşılayan oyuncu yeni servis atan oyuncu olacaktır.
ÇİFTLER
Servis atan ve servis karşılayan kortlar
Servis atan tarafın oyuncusu, servis atan taraf sayı almadığında ya da o oyunda çift rakamlı bir sayı aldığında sağ servis kortundan servis atacaktır.
Servis atan tarafın oyuncusu, servis atan taraf o oyunda tek rakamlı bir sayı aldığında sol servis kortundan servis atacaktır.
Servis karşılayan tarafın en son servisi atan oyuncusu, en son servis attığı aynı servis kortunda kalacaktır. Tersi durum, servis karşılayan oyuncunun eşi için de geçerli olacaktır.
Servis atan oyuncunun karşısındaki servis kortunda çapraz olarak duran servis karşılayan tarafın oyuncusu, servis karşılayan oyuncu olacaktır.
Oyuncular, kendi tarafları servis atışı yaparken, bir sayı kazanana kadar, servis kortlarını değiştirmeyeceklerdir.
Sıradaki servis, servis atan tarafın skoruna uygun olan servis kortundan atılacaktır.
Puanlama ve servis atışı
Servis atan taraf bir ralliyi kazanırsa, servis atan taraf puan kazanacaktır.
Servis karşılayan taraf bir ralliyi kazanırsa, servis karşılayan taraf puan kazanacaktır. Sonrasında ise servis karşılayan taraf yeni servis atan taraf olacaktır.
SERVİS ATIŞ SIRASI
Herhangi bir oyunda, servis atış hakkı, sırasıyla:
Doğru servis kortundan ilk servisi atarak oyunu başlatan oyuncudan
İlk servisi karşılayan oyuncunun eşine,
İlk servisi atan oyuncunun eşine,
İlk servisi karşılayan oyuncuya,
İlk servisi atan oyuncuya vs geçer.
Hiçbir oyuncu sırası gelmeden servis atmayacak veya servis karşılamayacak ya da ard arda iki servis karşılamayacaktır.
SERVİS KORTU HATALARI
Bir oyuncu :
Sırası gelmeden servis atmışsa ya da servisi karşılamışsa; ya da
Yanlış servis kortundan servis atmışsa ya da servisi karşılamışsa servis kortu hatası yapılmış olur.
Bir servis kortu hatası fark edildiğinde, hata düzeltilecek ve mevcut skor değişmeyecektir.
HATA
Servis doğru atılmazsa,
Serviste, top:
Fileye takılırsa ve filede asılı kalırsa;
Servisi karşılayan oyuncunun eşi tarafından vurulursa hata sayılır ve sayı ve servis rakip takıma geçer.
Oyunda, top:
Kortun sınırları dışında yere düşerse (örneğin; sınır çizgilerinin ne üzerinde ne de içerisinde olursa);
Filenin içinden veya altından geçerse;
Filenin üzerinden geçemezse;
Tavana veya yan duvarlara değerse;
Kişi veya oyuncu giysisine değerse;
Kort dışındaki herhangi bir nesne ya da kişiye değerse;
Rakete takılırsa ve vuruş uygulaması süresince rakette asılı kalırsa;
Aynı oyuncu tarafından ard arda vurulursa.
Ard arda bir oyuncu ve aynı oyuncunun eşi tarafından vurulursa;
ya da bir oyuncunun raketine değer ve karşı tarafın kortuna doğru ilerlemezse hata sayılır ve sayı ve servis rakip takıma geçer.
Oyunda, bir oyuncu:
Raketiyle fileye değerse ya da file desteklerine, kişi veya giysiye değerse;
Filenin altından karşı tarafın kortunu raket ile veya şahsen karşı tarafın engelleneceği veya ilgisinin dağılacağı şekilde işgal ederse; veya
Karşı tarafı engellerse, örneğin, karşı tarafın topun file üzerinden atıldığı yasal bir vuruş yapmasını engellerse;
Seslenme ya da mimik yapma gibi herhangi bir hareketle karşı tarafın dikkatini kasıtlı olarak dağıtırsa; hata sayılır ve sayı ve servis rakip takıma geçer.
LET (SERVİS ATIŞININ TEKRARLANMASI)
Oyunu durdurmak amacıyla gözlemci veya bir oyuncu tarafından (eğer gözlemci yoksa) ‘Let’ duyurusu yapılacaktır.
Let
Servis atan oyuncu, servisi karşılayan oyuncu hazır olmadan servis atarsa;
Servis esnasında, servisi karşılayan oyuncu ve servis atan oyuncunun her ikisi de hata yaparsa;
Servis geri döndükten sonra, top:
Fileye takılırsa ve filede asılı kalırsa,ya da
Fileyi geçtikten sonra fileye takılırsa;
Oyun esnasında,top parçalanırsa ve taban tamamen topun geri kalanından ayrılırsa;
Gözlemcinin, bir koç tarafından oyunun bölündüğünü ya da bir karşı taraf oyuncusunun ilgisinin dağıtıldığını düşünmesi durumunda;
Bir çizgi hakemi pozisyonu göremediğinde ve gözlemci karar veremediğinde; ya da
Herhangi bir beklenmedik ya da rastlantısal bir durum ortaya çıkarsa meydana gelecektir.
Bir‘let’ meydana geldiğinde, son servisten itibaren, oyun sayılmayacak ve en son servisi atan oyuncu tekrar servis atacaktır.
TOPUN OYUN DIŞI KALMASI
Top
Fileye veya direğe çarparsa ve filenin vuruş yapan oyuncu tarafındaki kort yüzeyine doğru düşmeye başlarsa;
Kort yüzeyine çarparsa; ya da bir‘hata’ya da bir ‘let’ meydana gelirse oyun dışı kalır.
DEVAMLI OYUN
Oyun, karşılaşma sonuçlanıncaya kadar ilk servis atışından itibaren devam edecektir.
Bütün karşılaşmalarda, ilk skor 11 sayıya ulaştığında, her bir oyun süresince 60 saniyeyi geçmeyen;
Birinci ile ikinci oyun arasında ve ikinci ile üçüncü oyun arasında 120 saniyeyi geçmeyen aralara müsaade edilecektir.
Oyunun durdurulması Oyuncuların kontrolü dışındaki koşullar gerektirdiğinde, gözlemci gerekli olduğunu düşündüğü bir süre için oyunu durdurabilir.Özel koşullar altında, Başhakem, gözlemciye oyunu durdurma talimatını verebilir.
Oyunun durdurulması durumunda, mevcut skor değişmeyecek ve oyun kaldığı yerden devam edecektir.
Oyunda gecikmeHiçbir koşul altında, oyun, oyuncunun güç toplamasına veya soluk almasına ya da tavsiye almasına imkan verecek şekilde gecikmeyecektir.Gözlemci, oyundaki herhangi bir gecikmeye ilişkin tek hakem olacaktır.
Bir oyuncu:Kasıtlı olarak oyunu gecikmesine veya durdurulmasına sebebiyet vermeyecektir;
Kasıtlı olarak, topun hızını ya da süzülüşünü değiştirmek amacıyla topu değiştirmeyecek veya topa zarar vermeyecektir;
Bir saldırı davranışında bulunmayacaktır;ya da Badminton Kuralları kapsamına dahil olanlar dışında, suistimalden suçlu bulunmayacaktır.
GÖREVLİLER VE İTİRAZLAR Başhakem, turnuva ya da bir karşılaşmanın bir bölümünü oluşturduğu etkinlikten tamamen sorumlu olacaktır.
Tayin edilmesi durumunda, gözlemci, karşılaşmadan, korttan ve kort çevresindekilerden sorumlu olacaktır. Gözlemci, Başhakeme rapor verecektir.
Servis hakemi, meydana gelmesi durumunda, servis atan oyuncuya ait servis hatası duyurusunda bulunacaktır
Bir çizgi hakemi, top belirlenen çizginin (çizgilerin) ‘içine’ mi yoksa ‘dışına’ mı düştüğünü gösterecektir.
Bir görevlinin kararı, gözlemcinin, bir çizgi hakeminin kesin bir şekilde açıkça yanlış duyuru yaptığını düşünmesi durumunda, gözlemcinin çizgi hakeminin kararını geçersiz kabul edilmesinin dışında, söz konusu görevlinin sor